Články
Sem vložte podnadpis

Rybárčenie sa stáva zdrojom obživy

Nedávno som čítal zaujímavý článok, týka sa Českej republiky, ale myslím, že analogicky platí aj pre Slovensko. Prečítať si ho môžete na tomto linku https://www.novinky.cz/domaci/463901-rybareni-se-stava-zdrojem-obzivy-brzy-nebude-co-lovit.html 

Výroba plaváka z husieho brka

Keď som bol ešte chalan a brázdil som brehy Vážskeho kanála, Váhu alebo štrkovísk so švihačkou v ruke, považoval som za najlepší pláváčik obyčajne brčko. Dokonca tak, že som sa oň vedel aj pobiť s bratom. Išlo síce o jednoducho vyrobiteľný plaváčik, ale väčšinov sme si ho kupovali v rybárskych porebách. Najčastejšie mal červenú špičku na ktorej bola navlečená gumička a dolu v bužírke upevnený kúsok vlasca. Spodná časť bývala buď zelená alebo modrá. Teraz sa s týmto plaváčikom v obchode nestretnete, veď načo keď si ho dokáže vyrobiť ktokoľvek. 

Čo budeme potrebovať:

  1. zalamovací nôž
  2. zapaľovač
  3. lak
  4. bužírky
  5. husacie perá

Ako na to: 1. Najprv si očistíme (oderieme) husie brká.2. Potom očistené brko nalakujeme. Špičku najlepšie nejakým dobre viditeľným lakom. Spodok zas priesvitným, dáme si záležať na prelakovaní spodnej a vrchanej časti, ktoré sú citlivé na nasiaknutie vodou. Na obe strany umiestnime bužírky, pomocou ktorých potom plavák uchytíme na vlasec.3. Okrem tejto jednoduchej verzie si môžeme vyrobiť aj tzv. angličák (predvážený plavák). Do širšej časti vlepíme záťaž s obratlíkom a nalakujeme. Viem, že mnohí z vás si povedia, načo vyrábať niečo také primitívne, keď si za pár centov môžem kúpiť akýkoľvek plaváčik. Vo mne to však evokuje, akýsi návrat do detstva, keď som sa potuloval popri vode s kúskom laminátu, kde som si z drôtu vyrobil očká, k rúčke som umiestnil rebríček s kúskom vlasca a chytal som beličky, plotičky, nosáľov, hrúzikov, čereble a pleskáčov. Hneď by som sa tam aspoň na chvíľu vrátil, bezstarostne detstvo. 

Petrov zdar 

Pstruhová rybačka

Tohtoročná pstruhová sezóna bola z môjho pohľadu chudobnejšia na početnosť úlovkov, ale na druhej strane početnosť bola nahradená veľkosťou úlovkov. Rýb nad 30 cm, čo považujem v dnešnej dobe za už pekné ryby, bolo omnoho viac, ako v predchádzajúcom roku. Samozrejme mohli to byť aj väčšie ryby, ale stojáky, kde sa vysádza dúhak nenavštevujem. Radšej idem na potok alebo menšiu riečku, kde stretnem rybára, len sem tam a necítim sa ako na rybárskych pretekoch. Rýb chytím síce pomenej, ale divá ryba má pre mňa omnoho väčšiu hodnotu. Nie som žiadny ortodoxný zástanca ChaP, preto si rybu občas zoberiem. Tých rýb je však za sezónu naozaj málo, a väčšinou pozvem k nám do kuchyne sivoňa alebo dúhaka, ktorí sa dostanú aj do potokov spolu s vysádzanými potočákmi.

Ale aby som nehovoril, len o tom, aká bola moja tohtoročná sezóna, už niekoľko rokov lovím pstruhy na vobléri. Prvé sezóny s ich pomocou boli neuveriteľne úspešné, neopozeraná nástraha so špecifickou prácou, ryby doslova priťahovala ako magnet. Stávalo sa mi, že som išiel s kolegom na ryby a ja som vyťahoval rybu za rybou a on len sem tam. A tak som s ním išiel do rybárskeho obchodu, nakúpili sme malé voblériky a išli sme na to. V prvom rade som mu vysvetlil, že nástrahu je najlepšie nahodiť k náprotivnému brehu a poloblúkom cez koryto ju priťahovať k sebe s občasnými zastávkami. Vtedy začal konečne loviť ryby. Samozrejme tajomstvo úspešnej nástrahy a techniky vedenia si nenechal len pre seba a tak som začal pri potoku stretávať aj iných rybárov s tou istou nástrahou. Trocha ma hnevalo, že som prezradil tajomstvo, ktoré som si mal nechať len pre seba, ale bolo by to pre mňa prospešné? Nie, prezradenie tajomstva sa stalo pre mňa hnacím motorom skúšať niečo nové, ošúchané voblériky som dofarbil liehovými fixkami a zmenil som aj techniku lovu. Úspechy sa dostavili znova a dokonca som dal vyniknúť iným voblérom, ktoré nemali doteraz moju dôveru. Bude to znieť neuveriteľne, ale tie čakali trpezlivo na svoju šancu v škatuľke, až keď som ich jedeného dňa nevytiahol. Dovtedy používané vobléry sklamali, ale tieto ich nahradili. Snáď to pozná každý rybár, eufória z objavu niečoho nového a úspešného. Do konca pstruhovej sezóny som sa tešil z množstva ulovených rýb a kolega chodil len s ovisnutým nosom. O tajomstvo som sa s ním zatiaľ nepodelil, ale ako sa poznám do novej pstruhovej sezóny budem musieť hľadať nového neopozeraného favorita, voblérov je ešte veľa a tak sa budúcnosti vôbec neobávam.

Prvotný neúspech a pocity z práce vobléra sú často klamlivé. Verte nástrahe, ak nepracuje tak, ako si predstavujete dolaďte si jej chod, zmeňte techniku vedenia a úspech sa určite dostaví. Aj tomu najskúsenejšiemu rybárovi sa stáva, že nevie rybu presvedčiť, aby zaútočila na nástrahu, keď však niečo zmení na technike vedenia, farbe alebo tvare hneď sa to odrazí na úlovkoch. Je to preň nový impulz a pocit šťastia z objavenie niečoho nového stojí naozaj za to.

Petrov zdar

VLASEC

Vlasec - je jednou z najdôležitejších častí výbavy rybára. Od jeho kvality, ale aj iných okolností závisí či budeme pri rybačke úspešní alebo nie.

Navíjanie vlasca - ja osobne, vlasec vložím do vedra s vodou, pretiahnem ho cez očká prúta a naviažem ho na cievku, možné je použiť rôzne spôsoby naviazania - ja používam na naviazanie rovnaký uzol, ako keď nadväzujem obratlík, len na konci vlasca ešte pred začatím nadväzovania urobím uzlík, ktorý zabráni vyvlečeniu vlasca pri doťahovaní. Vlasec namočený vo vode sa potom tak nekrčí a jeho vlastnosti nie sú podstatne zmenené. Pri navíjaní ho držím medzi prstami kúsok pred navijakom, môžem tak hmatom zistiť prípadne kazy, nerovnosti , slučky a prípadne uzlíky.

Ako obnoviť vlasec - vlasec je približne v dĺžke 50 až 70 metrov pomerne zaťažovaný. Svieti naň slnko, nespočetne veľa krát je nahadzovaný a opäť navíjaný, odiera sa o rôzne prekážky, je znečistený, čo pochopiteľne zanecháva na ňom svoje stopy a odráža sa predovšetkým na jeho nahadzovacích vlastnostiach. Vlasec však kvôli tomu, nie je potrebné ihneď zahadzovať. Stačí ho len vymotať na nejakom priestranstve a niekoľko krát prejsť po ňom handričkou namočenou v teplej mydlovej vode. Samozrejme, je dôležité nezabudnúť ho po tejto procedúre, prejsť aspoň dva krát vypláknutou handričkou v teplej čistej vode. To isté dosiahneme, ak budeme vlasec prevíjať cez handričku namočenú v mydlovej vode, alebo cievku najprv namočíme do teplej mydlovej vody a po asi 10 až 15 minútach ju preplákneme v čistej vode. Samozrejme, existujú na to aj špeciálne prípravky, ale podľa mňa je to už len niečo, čo má z našich peňaženiek vytiahnuť peniaze.

Ako chrániť vlasec tak, aby nám čo najdlhšie vydržal - nevystavať ho zbytočne slnečnému žiareniu a zdrojom tepla. Často sa totiž stáva, že rybár vozí prúty v aute za zadným sklom, kde mu naň pečie slnko, prípadne ho zle skladuje, potom je len samozrejmosťou, že vlasec stráca na kvalite a trhá sa. Ďalej je dôležité zabrániť tomu, aby na ňom vznikali zbytočné uzly a slučky, spôsobujúce uzlíky a deformácie vlasca. Používať funkčné obratlíky, brániace krúteniu, ak sa však začne krútiť, vymotať na voľnom priestranstve najpoužívanejšiu časť a túto postupne pomocou čistej vlhkej handričky vyrovnať, pomôcť si môžeme aj tak, že na koniec vlasca uviažeme obratlík s karabínkou, ktorú prichytíme o vhodný predmet tak, aby sa mohol obratlík otáčať pri rovnaní vlasca. Ďalšou možnosťou je ručne prevíjať vlasec na cievku a tento po kúskoch vyrovnávať, pri vytvorení slučiek, zaistiť vlasec na cievke a túto nechať voľne visieť, cievka sa bude točiť, po tom čo sa zastaví, je možné pokračovať v prevíjaní.

V stručnosti možno povedať, že s vlascom sa vyhýbajme priamemu slnečnému žiareniu a zdrojom tepla, nemanipulujem pri nich s cigaretou, nepreťažujme ich, všímajme si rolničku preklápača a hranu cievky či nie sú poškodené, poškodené a vydraté očka vymeňme, zabráňme deformáciám vlasca a vbiehaniu pod cievku, poškodenú časť vlasca vymeňme.

Ako zistíme koľko vlasca potrebujeme na cievku?

Buď to výrobca navijaku uvedie na cievke resp. škatuli, alebo podľa údajov, ktoré máme k dispozícii si kapacitu cievky, vypočítame pomocou jednoduchého vzorca. Ten spočíva v tom, že dĺžka vlasca sa vynásobí priemerom vlasca podľa údajov výrobcu a to sa vydelí priemerom vlasca, ktorý chceme navinúť.

Príklad: 240m x 0,18 mm= 43,2 : 0,12 mm= 360 m

Ktorý vlasec je najlepší?

Každý výrobca sa snaží kupujúceho presvedčiť o tom, že jeho vlasec je ten najlepší. Ak si chcete vybrať dobrý vlasec, pýtajte sa druhých rybárov, čítajte ich reakcie a recenzie. Keď kupujete vlasec všímajte si, kde ho ma predajca umiestnený, ako bol vlasec skladovaný a ako je balený.

Samozrejme to čo vyhovuje jednému nemusí vyhovovať druhému. Každý vlasec je v niečom dobrý a v niečom ma slabiny. Niekedy nie je odrazom kvality cena, tak ako drahý vlasec môže byť nekvalitný, tak aj lacný vlasec môže byť kvalitný a spĺňať vaše požiadavky.

Petrov zdar